Becslés: A statisztikai becslés valamely paraméter ismeretlen (feltételezett) tényleges értékének közelítő megadása egy statisztikai függvénnyel. Elvileg bármelyik statisztikai függvény tekinthető becslésnek, azonban csak azokat használjuk, amelyeket jellemeznek a jó becslés legfontosabb tulajdonságai: torzítatlanság (várható érték), pontosság (szórás), konzisztencia.
Torzítatlan becslés: Olyan becslés, melynek várható értéke éppen a megfelelő paraméterérték. Ekkor abban lehetünk biztosak, hogy nincsen semmiféle szisztematikus, egyirányú eltérés a becslés és a becsült paraméter között.
Konzisztens becslés: Konzisztensnek (összetartónak) nevezzük a becslést akkor, ha ingadozása a becsült paraméter körül a minta elemszámának növelésével egyre csökken.
Hatásos becslés: Két becslés összehasonlításakor a hatásosság, vagy efficiencia kritériuma alapján döntjük el, hogy a kettő közül melyik jobb. Két becslés közül a kevésbé ingadozót nevezzük hatásosabbnak. Az ingadozás mértéke a szórás, tehát a két becslés közül a kisebb szórásút tekintjük hatásosabbnak, jobbnak.
Elégséges becslés: Egy becslés elégséges, ha lényegében minden információt tartalmaz a paraméterre vonatkozóan, vagyis nincs más olyan becslés, amelyik a paraméterről több információt szolgáltatna.
Pontbecslés: A pontbecslés során az eloszlás valamely ismeretlen paraméterét egy mintaelemekből számolható (empirikus) mennyiséggel/számadattal közelítjük meg.
· Maximum-likelihood módszer (legnagyobb valószínűség elve): az eljárás lényege az ún. likelihood függvény felállítása, amely nem más, mint a mintaelemek együttes sűrűségfüggvénye, s az ismeretlen paraméter becslésére azt a statisztikát használjuk, melyre ez a függvény maximális értéket vesz fel. Ez az egyik legjobb és leggyakrabban alkalmazott eljárás.
· Legkisebb négyzetek módszere: A módszer lényege, hogy egy elméleti modellnek (ez lehet egy eloszlás vagy sűrűségfüggvény, de lehet egy egyszerű konstans függvény is) a paramétereit határozza meg úgy, hogy a tényleges és a becsült paraméterekkel illesztett modellek négyzetes eltérése, azaz az eltérések négyzetösszege minimális legyen.
· Momentumok módszere abban áll, hogy ha k számú paramétert akarunk becsülni, akkor az eloszlás első k számú elméleti momentumát egyenlővé tesszük a mintából számított tapasztalati momentumokkal. Ily módon az ismeretlen paraméterekre egyenletrendszert nyerünk, amely kedvező esetben megoldható.
· Grafikus paraméterbecslés: az előző matematikai eljáráshoz képest, ez inkább a gyakorlat számára könnyebben kezelhetőbb eljárás. Bár pontossága természetesen a grafikus ábrázolás adta lehetőségektől függ, de egyszerűsége miatt sokszor jól használható. Lényegük, hogy valamilyen módón (többnyire logaritmizálással) linearizáljuk az eloszlásfüggvényt, s az adatokat grafikusan ábrázolva az egyenes meredekségéből és/vagy tengelymetszetéből következtetünk az eloszlás ismeretlen paraméteré(ei)re.
Exponenciális eloszlás paraméterének grafikus becslése: Az eloszlás eloszlásfüggvénye: F(x) =1 - e-lx . Mindkét oldalból 1-et kivonva, (-1)-el megszorozva, majd az egyenletet logaritmizálva és újra megszorozva (–1)-gyel, az alábbi összefüggést kapjuk: -ln[1-F(x)]= lx. Ha x függvényében ábrázoljuk a baloldalon lévő kifejezést, egy egyenest kapunk, melynek tengelymetszete 0, iránytangense (meredeksége) éppen az ismeretlen l paraméter.
Normális eloszlás paramétereinek grafikus becslése: Speciális beosztású ordinátatengelyű koordinátarendszert alkalmazva az eloszlásfüggvény képe linearizálható. A függőleges tengelyen az eloszlásfüggvény értékeit ábrázoljuk úgy, hogy az eloszlásfüggvény középértékéből (0,5) kiindulva az egységnyi távolság 1 szórásnyi legyen.
Intervallumbecslés: Az intervallumbecslés során a mintastatisztika eloszlásának ismeretében megadunk egy olyan intervallumot, amely az ismeretlen paramétert nagy valószínűséggel tartalmazza. Ezt az intervallumot az adott paraméterre vonatkozó konfidencia-intervallumnak nevezzük. Az intervallum megadásához ismernünk kell egy megbízhatósági szintet is.
NEM PARAMÉTERES PRÓBÁK
Próbafüggvény: A mintaelemek egy függvénye, amelynek valószínűség-eloszlása ismert a nullhipotézis helyességének feltételezése mellett.
Elsőfajú hibát csak igaz hipotézisek vizsgálata során követhetjük el. Akkor fordul elő, ha egy igaz hipotézist a minta adatai alapján nem fogadunk el. Az elsőfajú hiba elkövetésének valószínűségét α-val jelöljük, értéke egy adott próba során tetszőleges kicsinyre csökkenthető. Az első- és másodfajú hiba egyidejűleg csak a mintaelemek számának növelésével csökkenthető.
Másodfajú hibát csak hamis hipotézisek vizsgálata során követhetünk el. Másodfajú hiba akkor jelentkezik, ha a hamis hipotézist a minta adatai alapján nem utasítjuk el. A másodfajú hiba valószínűségét β-val jelöljük, s értéke egy adott próba során bármely konkrét – a feltett hipotetikustól eltérő – alapsokasági paraméterre vonatkozóan kiszámítható. A másodfajú hiba veszélye csökken a hipotetikus és a tényleges várható érték eltérésének növekedésével, viszont nő, ha adott próba esetén az elsőfajú hibát csökkentjük. Az első- és másodfajú hiba egyidejűleg csak a mintaelemek számának növelésével csökkenthető.
Paraméteres próba: Ha a vizsgált valószínűségi változó eloszlása ismert, de ismeretlen paramétereket tartalmaz, akkor a hipotézis vizsgálat az ismeretlen paraméterekre irányul.
Nem paraméteres próba: Az eloszlás típusa nem ismert, akkor a feltevés magára az eloszlásra vonatkozik.
Nullhipotézis: Alaphipotézis, próbahipotézis) az a hipotézis, amelyet a statisztikai próbával előre megadott szignifikancia szinten vizsgálunk. Jele: H0. Nem lehet igaz, ha elfogadjuk az ellenhipotézist. A nullhipotézisről hozott döntésünk közvetetten az ellenhipotézisre vonatkozó döntést is jelent. Lehet egyszerű vagy összetett.
Ellenhipotézis: Lehet egyszerű és összetett hipotézis is. Nem lehet igaz, ha elfogadjuk a nullhipotézist.
Elfogadási tartomány: Azt a tartományt értjük alatta, amelyben a nullhipotézis fennállása esetén α szignifikancia szint mellett a statisztikai jellemző számított értéke legalább az ε=1-α valószínűséggel kerül.
Elutasítási tartomány: Azt a tartományt értjük alatta, amelyben a nullhipotézis fennállása esetén, α szignifikancia szint mellett a jellemző számított értéke legfeljebb α valószínűséggel kerülhet.
Illeszkedés vizsgálat: Olyan statisztikai próbát jelent, amelynek alapján arról döntünk, hogy valamely ξ valószínűségi változó F (tapasztalati) eloszlása lehet-e adott F0 (elméleti) eloszlásfüggvénnyel jellemzett eloszlás.
Yates-féle korrekció: Amikor diszkrét adatokra folytonos eloszlások eredményeit alkalmazzuk, bizonyos folytonossági korrekciókat alkalmazhatunk. Hasonló korrekció létezik a χ2-eloszlás alkalmazása esetén is. Ez a korrekció a fenti egyenlet (képlet) alakú módosítását igényli. Általában csak DF=1 szabadságfok esetén alkalmazzuk.
Kolmogorov-próba: Az elméleti és tapasztalati eloszlásfüggvény értékeinek összehasonlításán alapul, a hipotézisvizsgálatot adott szignifikancia szinten végezzük, és a hipotézist akkor vetjük el, ha ez az eltérés abszolút értékben egy megadott – kritikus – értéknél nagyobb.
Homogenitás vizsgálat: Segítségével eldönthetjük, hogy két valószínűségi változó azonos eloszlásúnak tekinthető-e.
Függetlenség vizsgálat: Arra a kérdésre adja meg a választ, hogy két valószínűségi változó független-e egymástól vagy sem. Nullhipotézisünk az, hogy a két változó független egymástól.
Sztochasztikus kapcsolat: Átmenetet jelent a függvényszerű és a függetlenség között; az egyik ismérv szerinti hovatartozás a másik ismérv szerinti hovatartozás tendenciáját (valószínűségét) határozza meg. A statisztika a sztochasztikus kapcsolatok vizsgálatával foglalkozik. Fajtái: asszociációs kapcsolat, korrelációs kapcsolat, vegyes kapcsolat.
PARAMÉTERES PRÓBÁK
Egymintás próbák: Mindig egy adott sokaság valamely jellemzőjére vonatkozó feltevések helyességének ellenőrzésére szolgálnak. Ennek érdekében a rendelkezésre álló egyetlen mintából meghatározott jellemzőt valamely feltételezett vagy kívánatosnak tartott állapothoz viszonyítjuk.
Egymintás t-próba: Akkor alkalmazzuk, ha nem ismerjük az alapsokasági szórást, és kis mintánk van (n<30) (a kérdéstől függően mindkét próba esetén alkalmazhatunk egyoldali illetve kétoldali ellenhipotézist)
Egymintás z-próba: Abban az esetben alkalmazzuk, ha ismerjük az alapsokasági szórást, vagy ha nem ismerjük, de nagy mintával dolgozunk (n>30)(ilyenkor az alapsokasági szórást korrigált tapasztalati szórással becsüljük.)
Két- és többmintás próbák: A két- és többmintás próbák- ideértve a meglehetősen speciális páros mintás próbákat is- annak a kérdésnek a vizsgálatára használhatók, hogy két vagy több - meghatározott szempontból eltérő – sokaságban vizsgált paraméterek (szórások, várható értékek) is különböznek-e egymástól. (röviden: két vagy több sokaság egymással való összehasonlítására szolgál)
Minta függetlensége: Azt jelenti, hogy az egyik sokaságban egy elem mintába kerülése, ill. be nem kerülése semmilyen módon nem befolyásolja a másik sokaságban az elemek mintába kerülésének valószínűségét.
Kétmintás t-próba: Abban az esetben alkalmazzuk, ha nem ismerjük az alapsokasági szórásokat, de feltehető a szórások egyezése.
Kétmintás z-próba: Abban az esetben alkalmazzuk, ha ismerjük az alapsokasági szórásokat, vagy ha nem ismerjük, de nagy mintával dolgozunk.
Welch-próba: Akkor használjuk, ha a két alapsokasági szórás ismeretlen, s ráadásul nem tételezhető fel a két szórás egyezése - ezt vizsgálja a szórás próba-. Ilyen esetekben a két sokaság várható értékének összehasonlítására szolgál.
Páros minták: A mintaelemekben „van valami közös”. Az egyik minta elemeinek kiválasztása maga után vonja a másik minta elemeinek kiválasztását, s így a két minta elemei nem tekinthetőek függetleneknek.
F-próba: Csak abban az esetben alkalmazzuk, ha két minta szórását hasonlítjuk össze.
Bartlett-próba: Funkciója annak eldöntése, hogy több normális eloszlású minta szórása azonos-e.
Cochran-próba: E módszer segítségével azt dönthetjük el, hogy a szórások között talált legnagyobb érték tekinthető-e a többivel azonos eloszlásból származónak. Akkor alkalmazhatjuk, ha az alapeloszlás normális és a minták mind azonos darabszámúak.
KORRELÁCIÓ- ÉS REGRESSZIÓ ELEMZÉS
Asszociációs kapcsolat: az egymással kapcsolatban álló ismérvek minőségi vagy területi ismérvek (mindkét változó nominális mérési szintű).
Rangkorrelációs kapcsolat: mindkét változó sorrendi skálán mérhető.
Vegyes kapcsolat: az egyik vizsgált ismérv mennyiségi ismérv, a másik területi vagy minőségi ismérv (az egyik változót intervallum- vagy arányskálán, a másik változót meg nominális skálán mértük).
Korrelációs kapcsolat: mindkét vizsgált ismérv mennyiségi ismérv (mindkét változó intervallum- vagy arányskálán mérhető).
Korrelációszámítás: a magas szintű mérési skálákon mért változók kapcsolatainak vizsgálatával foglalkozik, elemzi a kapcsolat meglétét, szorosságát és irányát. A regresszió számítás az összefüggésekben lévő tendenciát vizsgálja, és a kapcsolat természetét valamilyen függvénnyel írja le.
Reziduum: Maradék vagy hibaváltozó (e, u, vagy gyakran ε), vagyis a modellünk által nem magyarázott rész. A Reziduumok négyzeteinek összege jól jellemezi a ponthalmaz és a regressziós vonal kölcsönös viszonyát. β1 jelentése az, hogy a magyarázó változó egységnyi növekedése a becsült eredményváltozó átlagosan hány egységnyi növekedésével/csökkenésével jár együtt.
β0 jelentése az, hogy ha a magyarázó változó 0 értéket vesz fel, a modell szerint mekkora lesz az eredményváltozó értéke.
Rugalmassági mutató: (elaszticitás) azt mondja meg, hogy a magyarázó változó 1%-os növekedése az eredményváltozó hány %-os növekedésével/csökkenésével jár együtt.
Regressziós becslés abszolút hibája: kifejezi, hogy a regressziós becslések átlagosan mennyivel térnek el az eredményváltozó megfigyelt értékeitől.
Kovariancia: Megadja két egymástól különböző változó együttmozgását.
Korrelációs együttható: Megmutatja a függés erősségét két eseményrendszer között. Az együttható 0 és 1 közötti értéket vehet fel. Minél közelebb esik a 0-hoz ez az érték annál gyengébb a kapcsolat-, s minél közelebb esik 1-hez ez az együttható annál szorosabb a kapcsolat a két eseményrendszer közt. Két véletlen változó lineáris (sztochasztikus) kapcsolatának, függőségének mértéke (jele: R).
Determinációs együttható: Az illeszkedés jóságát a determinációs együtthatóval r2-tel jellemezzük: az r2 determinációs együttható arra ad választ, hogy a magyarázó változó az eredményváltozó varianciáját hány %-ban, milyen hányadban magyarázza. Vagy másképpen, az r2, azaz a determinációs együttható megmutatja, hogy a lineáris regresszió segítségével a teljes szórásnégyzet hányadrészét sikerült megmagyarázni. (jele: r2) kifejezi, hogy a független változó (x) hány százalékban befolyásolja a függő változó (y) varianciáját. Ezek vonatkoznak a determinációs kapcsolatra is.
Heteroszkdaszticitás: a maradékváltozónak azt a tulajdonságát jelöli, hogy szórása (varianciája) nem állandó.
Autokorreláció: Az adatok lineárisan nem függetlenek. Az autokorreláció különböző rendű lehet, attól függően, hogy az adat i-edik értéke melyik értékkel van kapcsolatban. Ha az adat i-edik értéke közvetlenül az előtte lévő értékkel áll korrelációs kapcsolatban, akkor elsőrendű autokorrelációról beszélünk.
Durbin-Watson teszt: maradékváltozó elsőrendű autokorrelációjának feltárására való próba.
EZ A KETTŐ NEMTOM HOVA TARTOZIK J
Ciklikus ingadozás: A ciklikus mozgások a trendgörbe, vagy a trend egyenes körüli hosszú távú kilengésekre, ingadozásokra vonatkoznak. Üzleti és gazdasági tevékenységek esetében az ingadozásokat csak akkor nevezzük ciklikusnak, ha azok több mint egy éves időintervallum után ismétlődnek.
Szezonális ingadozás: Azokra az azonos, vagy majdnem azonos mintákra vonatkoznak, amelyeket az idősor az egymás után következő időszakokban (pl: évente, havonta) követ. Pl: karácsony előtti nagy bevásárlás.
BEVEZETÉS A MENDZSMENT LÁGYSZÁMÍTÁSI MÓDSZEREIBE
Üzleti folyamat alatt olyan gyűjtőfogalmat értünk, amely egy vállalkozás tágabb értelemben vett működéséhez szükséges, illetve az üzleti működést szolgáló bármely folyamatot magában foglalhatja. Így például üzleti folyamatnak tekintjük egy vállalat emberi erőforrás kiválasztási folyamatát csakúgy, mint azt a folyamatot, amellyel egy szolgáltató vállalkozás a vevői elégedettségét értékeli.
Folyamat jósága/megbízhatósága: Ez a gyakorlatban általában azt jelenti, hogy a vizsgált folyamathoz olyan mérhető mutatószámokat rendelünk, amelyekkel a folyamat jellemző karakterisztikái vagy attribútumai számszerűen leírhatók és rajtuk keresztül a folyamat jósága kvantifikálható, illetve az a mért értékek alapján minősíthető vagy értékelhető.
A mutatószámok mérése esetén legalább az alábbi bizonytalanságokkal kell számolnunk.
· A mérés szubjektív elemei.
· A mérőrendszer ismételhetőségével és reprodukálhatóságával kapcsolatos problémák.
· A mért és a vállalat szervezete által érzékelt jóság, megbízhatóság eltérése.
A mérések eredményeinek értékelése: Az üzleti gyakorlatban üzleti folyamatok karakterisztikáinak és attribútumainak mérése önmagában nem elegendő, a mérésen túl szükséges olyan, a mért értékeket felhasználó értékelési módszerek alkalmazása, amelyek az üzleti folyamatok jóságát, megbízhatóságát úgy képesek értékelni, hogy az értékelés eredményei összhangban vannak a vállalkozás szervezete által az üzleti folyamatokhoz társított, észlelt jósággal, megbízhatósággal.
Az ilyen értékelési módszereket a továbbiakban megbízhatóság alapú értékelési módszereknek nevezzük.
Az értékelés lépései:
A folyamat jellemző karakterisztikájának vagy attribútumának kijelölése.
A kiválasztott karakterisztikához vagy attribútumhoz mutatószám hozzárendelése.
A meghatározott mutatószám mérése.
A mutatószám mért értékeinek megbízhatóság alapú értékelése.
Tradicionális megközelítés: Legyen M az m mutatószám lehetséges értékeinek halmaza. A tradicionális megközelítés lényege abban áll, hogy az m mutatószám lehetséges értékei alapján éles határt húzunk a megbízható (jó) és nem megbízható (nem jó) tartományok között, azaz m-re vonatkozóan megadjuk a megfelelő és nem megfelelő értékek tartományait. Ekkor voltaképpen az m mutatószám alapján megbízhatónak, jónak tekinthető folyamatot halmazként definiáljuk.
Fuzzy megközelítés: A megbízható üzleti folyamatok fuzzy halmazként történő értelmezése lehetővé teszi, hogy e folyamatok jóságát, megbízhatóságát mért mutatószámok alapján úgy értékeljük, hogy egyrészt kezeljük az értékelés bizonytalanságait, másrészt az értékelés eredménye összhangban van a vállalkozás által észlelt értékekkel.
Tagsági függvény: A tagsági függvény az, amellyel a mért m értékekhez hozzárendeljük azok megbízható (jó) halmazhoz tartozásuk mértékét, ez pedig azt jelenti, hogy a tagsági függvény egyúttal a folyamat jóságát, megbízhatóságát értékelő függvény is.
Típusai: Háromszög tagsági függvény, Trapéz tagsági függvény, Gauss tagsági függvény, Harang (Bell) tagsági függvény, Szigmoid tagsági függvény
Fuzzy alkalmazások az üzleti tudományok területén: Az alkalmazások jelentős része elsősorban műszaki területekre koncentrálódik, de az 1980-as évektől kezdődően egyre több kutatás témáját képezi a fuzzy elmélet alkalmazása a gazdaságtan, a szervezéstudományok és a menedzsment, azaz átfogóan az üzleti tudományok területein.
Néhány alkalmazási terület a teljesség igénye nélkül:
· Optimalizálás bizonytalan paraméterekkel a termelés- és szolgáltatásmenedzsmentben
· Emberi erőforrás tervezése bizonytalan információkkal
· Egészségbiztosítási rendszerek finanszírozási döntései fuzzy logika alkalmazásával
· Fuzzy kognitív térképek alkalmazása komplex (sokváltozós) ökoszisztémák célértékeinek meghatározására
· Fuzzy alapú osztályozási módszerek a marketingben
· Projekttevékenységek fuzzy alapú ütemezése
· Beszállítók kiválasztási kritériumainak meghatározása fuzzy halmazok segítségével.